Archiv novinek

Zpravodaj MMD na prázdniny

Milí přátelé oblátských misií, je to téměř senzace, když se papež František jako hlava katolické církve vydá na cestu do muslimské země, aby oživil a upevnil dialog mezi muslimy a křesťany. Mezináboženský dialog na nejvyšší úrovni je zvlášť důležitý i proto, že proti sobě muslimové a křesťané dlouhá staletí bojovali. Dnes považujeme za odsouzeníhodné, že byli a jsou ve jménu náboženství lidé zabíjeni, protože vyjadřovali nebo vyjadřují svůj vztah k Bohu svým vlastním způsobem. 

více zde

Tak jsme to svěcení viděli my...

Nějak těch slavnostních okamžiků v poslední době zažíváme v OMI rodině hodně… Myslela jsem si, že kněžské svěcení Pupíčka a Karlíčka bude spíš ve znamení organizace a starání se o hladký průběh víkendového programu, protože všechny emoce jsem si vylila už při jejich poměrně nedávném skládání věčných slibů.

více zde

Karel a Petr: vysvěceni ke službě

Když přišli poprvé tihle dva k oblátům do Kroměříže, byl jsem čerstvý navrátilec ze studií a řeholní formace v Itálii… nadšený jáhen s oblátským křížem ještě se lesknoucím od věčných slibů. Oni byli čerství absolventi: Karel právě dokončil svá bakalářská studia na pražské přírodovědě a Petr na jaře r. 2009 úspěšně odmaturoval.

více zde

O Günthrovi, Samsungu a jedné ikoně...

30. května uplynulo přesně 25 let od chvíle, kdy byl v Kroměříži vysvěcen na kněze náš spolubratr a velký misionář o. Günther Ecklbauer, omi. A jelikož my obláti nejsme příliš stavění na velké oficiální a honosné oslavy, vypadalo to nejprve, že toto výročí oslavíme komorně jen tak u piva v plaské komunitě. 

více zde

Počáteční obtíže? Ale kdepak...!

Naši noví obláti - scholastici Michi, Oto a Pavel a taky prenovic Kuba se v Itálii vžívají do nového prostředí, kultury, jazyka... Počátky na novém místě a v nové roli nebývají snadné. Ale zdá se, že radost z Hospodina, jižanská otevřenost a oblátské bratrství, díky němuž se člověk v každém OMI domě cítí jako doma (vždyť tam také doma skutečně je!) žádné velké smutnění ani překážky nedovolují...

více zde

Evženovská pouť a nejen...

Křesťan jako Boží kůl v plotě. Tak znělo téma, které pro letošní oslavu vymyslel moderátor jáhen Petr Dombek spolu s otcem Güntherem. Smyslem pouti bylo pravděpodobně především to, aby se Boží kůly v plotě, které své životy nejrůznější formou svěřily do rukou sv. Evžena de Mazenod, na oslavu jeho výročí sešly. A viděly, že i když jsou rozptýlené v nejrůznějších koutek a koutcích republiky a světa, v nejrůznějších povoláních a stavech, dohromady to dává pěkně dlouhý plot. A to už je radostnější vědomí.

více zde

Jak se Evžen slavil u oblátek...

Slávnosť sv. Evžena de Mazenod slávia všetky misionárky oblátky spoločne. Ide o tri madridské komunity, v ktorých momentálne žije 20 sestier, jedna novicka a jedna prenovicka. Zároveň tieto tri komunity predstavujú celú kongregáciu, ktorá v septembri oslávi 20. výročie komunitného života.

více zde

Eugenmeeting 2017 na Hradě Nečtiny: radost!

Na přelomu dubna a května se už tradičně konává setkání asociovaných laiků celé Středoevropské provincie. Výhodou tohoto termínu je blížící se slavnost zakladatele misionářů oblátů sv. Evžena de Mazenod (21. květen), jehož misijní charisma je pojítkem všech součástí oblátské rodiny...

více zde

Spousta "ANO", a také "NE"...

Kdo se vydá za Ježíšem se vším všudy, ten se zpravidla moc nenudí. A o misionářích to platí tuplovaně. Každou chvíli nový domov, noví lidé, nový jazyk, nová kultura... nové pronikání do sebe sama. A to je požehnání, milost, ale také boj. Jak prožívají nové počátky naši noví scholastici a náš prenovic Kuba?

více zde

ANO, které mění životy... nejen Pavla, Oty a Michaela!

Často slyším, že bychom se měli Pánu dát z celého srdce, odevzdat se mu. Při té představě mě ale vždy přepadne strach a obava, pro mě odevzdání se Pánu znamená jediné, znamená to říci mu své ANO. Ti tři kluci, kteří Pánu řekli na rok (a věřím, že nezůstane jen u prvních slibů) své ANO, jsou pro mě hrdinové.

více zde

... jen tři písmenka za jménem

„Zítra složím sliby: myslím na význam toho slova pro případ, že bych pozítří zemřel. Jen tím chci říct, že se zítra podepíšu pod jedno slovo lásky, které jsem se Ježíši pokusil říct. Stisknu mu ruku… jen tak mimochodem… vždyť 21. listopad je jen jedním z 365 dní roku 1956.“

více zde

Chlapi "až za smrt"

Pánská jízda je už tradiční velikonoční setkání mladých chlapů v Plasích. A řeknu vám, je to pokaždé síla. Každoročně totéž, a přece vždycky nové. Snad proto, že slova a gesta v liturgii oslovují pokaždé jedinečným a neopakovatelným způsobem, snad proto, že druhý sloup tohoto setkání, tedy společenství, se obměňuje a přináší nové vztahy a nové pohledy.

více zde

Sestry oblátky a chudí v Madridu

S mojou komunitou bývame v jednej z chudobnejších štvrtí Madridu, ktorá sa volá Vallecas a kde žije približne 350 000 obyvateľov. V rámci môjho prenoviciátu získavam rôzne misijné skúsenosti, či už v rámci pastorácie alebo dobrovoľníctva. 

více zde

A tak šli a šli a šli a šli...

I přes to, že páteční večer téměř celý propršel, naše odhodlání uskutečnit v sobotu už třetí ročník noční pěší pouti z Plzně do Plas nepolevilo. A tak jsme se v sedm večer sešli na kraji Plzně, kde jsme se u kříže – vyrobeného speciálně pro tyto naše poutě - posilnili modlitbou. 

více zde

OMIGang na setkání s biskupy

Díky tradici založené papežem Janem Pavlem II. se i u nás v Plzeňské diecézi o uplynulém víkendu konal už XXXII. světový den mládeže. Setkání mládeže s biskupem (v našem případě s biskupy Tomášem a Františkem) každoročně pomáhají organizovat i obláti.

více zde