Jdi zpět

České oslavy laoského blahořečení

V neděli 11. prosince 2016 bylo v hlavním městě Laosu Vientiane prohlášeno za blahoslavené 17 mučedníků: laiků, kněží, řeholníků. Je mezi nimi i šest misionářů oblátů: o. Mario Borzaga (1932 - 1960) z Itálie a Francouzi o. Louis Leroy (1923 - 1961), o. Michel Coquelet (1931 - 1961), o. Vincent L´Hénoret (1921 - 1961), o. Jean Wauthier (1926 - 1967) a o. Joseph Boissel (1909 - 1969).
Slavnosti předsedal kard. Orlando Quevedo, OMI, arcibiskup z filipínského Cotabato vyslaný do Laosu jako osobní delegát papeže Františka. Pro malou katolickou komunitu v Laosu (sotva jedno procento z téměř sedmi milionů Laosanů, z nichž naprostá většina vyznává budhismus) šlo o historickou událost. Vždyť právě tito mučedníci jsou považováni za otce laoské církve.
Současně byla slavena eucharistie na poděkování také v Tridentu, v rodném městě Maria Borzagy, OMI, ve farním kostele sv. Antonína, nedaleko Mariova rodného domu. Předsedal jí tridentský arcibiskup Lauro Tisi. Hlavní oslavy se ale uskuteční později: v Paříži bude 5. února slavit děkovnou eucharistii kard. André Vingt-Trois, Trident se chystá na diecézní oslavy 30. dubna a na poutním místě Notre-Dame des Neiges v Belleville (Illinois, USA) se bude slavit 17. - 18. června.

K oslavám oblátské rodiny po celém světě se samozřejmě přidali i čeští obláti.

Petr, omi (Plasy): Osobně jsem naše mučedníky zmiňoval, kdy to jen šlo. V předvečer blahořečení při večeru chval, při plaské mši svaté, při bohoslužbě slova v Nečtinech a při večerním adventním koncertě opět v Plasích. Mučedníci byli všude a myslím si, že o adventu to vůbec není špatně... Vždyť ti naši bratři ohromně posilují naši víru, kterou tolik potřebujeme, abychom našeho Pána rozpoznávali v každém člověku a za dva týdny v tom malém obyčejném dítěti. A včerejškem naše oslavy neskončily. Největší zážitek byla dnešní polední "afterparty", kdy jsme se s asijským kontinentem spojili dokonce materiálně prostřednictvím společného vaření číny.

Pavel, novic (Hünfeld): Tak mně se po nedělní mši už moc nechtělo jít znovu do kostela, kde právě běželo stručné představení všech, kteří byli právě v Laosu blahořečení. Dorazil jsem, když se začalo mluvit o Mariovi, a nevěřil bych, jak se mě mohou jeho slova dotknout. Měl jsem zkrátka na tu přednášku dorazit, protože i díky tomu mi zůstal Mario v povědomí a s klukama (ostatníma novicema) jsme k této příležitosti pak natočili video, což nás nejen zaměstnalo na nedělní odpoledne, ale hlavně bavilo. Video lze zhlédnout právě zde.

Oto, novic (Hünfeld): Na mučedníky jsem myslel celý den. Bydlím totiž v pokoji, který nese jméno Maria Borzagy, a tak jsem chtěl na Facebooku sdílet nějaké foto s krátkým komentářem. Po obědě mi spolubratr Pavel řekl, jestli bychom nenatočili nějaké video, a tak jsme radostně upozornili na blahořečení radostného člověka Maria.

Vlastimil, omi (Fulda): Naše komunita ve Fuldě slavila v neděli stále ještě mezi krabicemi a nesmontovaným nábytkem z Ikey. Slavit se ale muselo, vždyť neseme právě jméno jednoho z nových blahoslavených mučedníků: Maria Borzagy. Pro mě osobně je to pořád ještě neuchopitelná a do jisté míry nepochopitelná věc… Mario je jistě můj nejbližší spolubratr v plnosti života, můj největší přímluvce a taky vzor a inspirátor. Když jsem se s ním skrze jeho Deník poprvé setkal, bylo mi jasné, že tenhle „všední světec“ bude provázet už navždy můj oblátský zasvěcený život. Snad mu svůj dluh za všechno, co pro mě už udělal, splatím aspoň trošku tím, že ho skrze pár řádků z brožurky, která by měla v nejbližších dnech vyjít, představím i u nás doma. Jsem naprosto přesvědčený o tom, že Mario je moderní světec, tolik podobný dnešním mladým lidem, který může oslovit svou obyčejností, humorem, ale i zarputilostí v boji o vlastní každodenní svatost. Tak se za nás, Mario, přimlouvej!