Jdi zpět

Setkání U Ježíška a pouť pro lidi bez domova

Přestože o letních měsících není až takový zájem o tradiční polévku, a více se prostě „kočuje“, tak se na červnové mši v Plzni U Ježíška sešlo přes třicet lidí a byla to jedním slovem „přátelská pohoda“. A nejen to, přibývá zájem o osobní rozhovory, zpověď, začíná se mluvit o životních peripetiích. Ale snad ještě víc podařená byla květnová pouť pro lidi bez domova do Teplé u Mariánských Lázní. Vedle třiceti účastníků a pěti členů týmu K SRDCI, byl s námi tentokrát i plzeňský biskup Tomáš. Jel s námi autobusem a jeho přítomnost, slovo i slavení liturgie byly podle závěrečného sdílení ve skupinkách pro všechny účastníky velkou lidskou i duchovní událostí.

A ještě pro vysvětlení: 
K SRDCI, z.s.“ je společenství, které navazuje na iniciativu „Od srdce k srdci“, které vzniklo před několika lety pod sekcí pastorace mládeže při plzeňském biskupství. V roce 2015 byl do tohoto společenství pozván P. Martin Sedloň, OMI. Důraz na duchovní doprovázení a hlásání evangelia ve spojení s oblátskou zkušeností daly vzniknout společenství K SRDCI, jehož cílem je podpora a doprovázení lidí na okraji v osobních těžkostech sociálního, vztahového nebo existenciálního rázu. Ve svém statutu o svém cíli iniciátoři říkají: Nechceme suplovat sociální ani odborné psychologické služby, ale chceme pomocí osobního přístupu posilovat vědomí lidské důstojnosti u těch, kteří ji z různých důvodů ztrácejí nebo ztratili. Chceme dávat zvláště lidem na okraji zakusit Boží zájem o každého člověka.
Spolek má k dispozici malý objekt v centru Plzně, tzv. „Naslouchárnu Betlehem“, která slouží nejen jako zázemí pro společenství spolupracovníků, ale i prostor pro osobní setkávání a doprovázení. Vedle pravidelných mší pro lidi bez domova pořádaných v plzeňském kostele U Ježíška se tak i Naslouchárna stala místem, kde je možné zakusit bezpodmínečný lidský přístup, porozumění a získat nasměrování a podporu pro řešení problémů, které člověk v osamocení prožívá. Více na www.ksrdci.cz