Jdi zpět

Vadim Dorosh, OMI: snažím se zvedat vojákům náladu...

Od dětství chtěl být Vadim Dorosh vojákem. Základní službu absolvoval u ukrajinské pohraniční stráže, poté vstoupil do armády. Tady zaslechl Boží hlas a pochopil, že přišel o jeho živou přítomnost. Vrátil se tedy k modlitbě, svátostem a četbě Písma. V modlitební knížce své babičky našel informace o misionářích oblátech Panny Marie Neposkvrněné. Fascinoval ho oblátský kříž a svědectví o. Ludwika Wrodarczyka OMI, mučedníka, jehož beatifikační proces právě probíhá. A stal se oblátem...
Už jako misionář se podílel na pomoci vojákům. Zejména tváří v tvář ruské agresi na Krymu a východní Ukrajině. Je členem ukrajinského kaplanského sboru, který působí v rámci „Křesťanské záchranné služby“. Organizace se zabývala především pomocí veteránům a jejich rodinám. Sám se také dostal na frontu do bojů s ruskými separatisty. Tam vedl rozhovory s ukrajinskými vojáky a uděloval jim svátosti.

Především děkuji Bohu za sílu a odvahu pro nás obláty, kteří tváří v tvář válce sloužíme na Ukrajině a neopustili jsme své farnosti. Válka probíhá ve všech regionech. Některé z nich, například Kyjev, Charkov, Doněck a východní část Ukrajiny, jsou opravdu masakrovány. Civilní obyvatelstvo je bombardováno. Infrastruktura mnoha měst je zničena. Existují případy ostřelování civilních lidí, laiků i duchovních. Jsou zabíjeny děti, ženy, důchodci. Uprchlíků je mnoho. Naši vojáci hrdinně brání svou vlast. Jako misionáři obláti jsme s lidmi a snažíme se pomáhat jeden druhému. Miliony Ukrajinců bojují za obranu své vlasti a demokratických hodnot. My, obláti, sloužíme lidem tím, že organizujeme pomoc s jídlem a léky. Pomáháme také bránit naše města a vesnice. Zejména já jako kaplan pomáhám našim vojákům tím, že se jim snažím zvedat náladu a dávám jim příležitost ke zpovědi.
Všechny, kdo si toto přečtou, velmi prosím: modlete se za nás, abychom dokázali překonat zlo, které zotročuje ruskou vládu. Modlete se, abychom dokázali bojovat až do konce, do vítězství. Nemlčte tváří v tvář zločinům proti lidskosti a právu na svobodný život na Ukrajině. Sláva Ukrajině! Jsem hrdý na to, že patřím k tak silnému a odvážnému národu! Panno Maria, oroduj za nás!“ končí svou výzvu misionář oblát.