Drobečková navigace

Úvod > O nás > Oblátští svatí > Bl. Mario Borzaga a druhové

Blahoslavený Mario Borzaga a druhové

Život a příběh mučednictví

Do převážně buddhistického Laosu byli misionáři obláti povoláni r. 1935. Jejich práce se soustředila na obyvatelstvo v pralesních vesnicích hor, mezi kterým bylo rozšířené především pohanské uctívání předků, šamanismus a animismus. Křesťané tam zpočátku takřka nebyli. Výzvy pro misionáře byly tedy obrovské. Již v r. 1938 se z oblátské misijní oblasti stala apoštolská prefektura s 13 kněžími a jedním řeholním bratrem. Zahrnovala území severního Laosu, Ban Keng Sakodu na pobřeží Mekongu a hlavní město Vientiane. Důležitými centry byly Luang Prabang a Xieng Khouang.

Pozitivní vývoj misií přerušila Druhá světová válka a nastupující autoritářské režimy. Přesto přišlo v letech 1947 - 1952 do Laosu dalších patnáct oblátů z Francie. Války a ideologické převraty v Laosu přinesly horským národům exody, hlad a bídu. Navíc proti katolické církvi masivně zakročili komunisté. V tomto kontextu pronásledování křesťanů se odehrávalo i mučednictví šesti misionářů oblátů. Konec misií nastal v r. 1975, kdy museli Laos opustit všichni misionáři, včetně oblátů.



  • Mario Borzaga OMI (1932 – 01. 05. 1960) z Tridentu v Itálii a jeho katechista Paul Thoj Xyooj (19 let) byli apoštoly etnika Hmong v regionu Louang Prabang.
  • Louis Leroy OMI (1923 – 18. 04. 1961) z Normandie a Michel Coquelet OMI (1931 – 20. 04. 1961), který vyrůstal v Orléans, působili u národů Thaï Dam a Kmhmu. Byli pohřbeni v malých horských vesnicích okolo Xieng Khouang.
  • Vincent L’Hénoret OMI (1921 – 11. 05. 1961), Francouz z Bretaně, který při své velmi náročné misii položil svůj život za imigranty Thaï-deng u Xieng Khouang.
  • Jean Wauthier OMI (1926 – 16. 12. 1967) pocházel z Cambrai ve Francii. Byl to neúnavný apoštol etnika Kmhmu a zemřel mezi těmito chudými uprchlíky jako „mučedník spravedlnosti a lásky k bližním“.
  • Joseph Boissel OMI (1909 – 05. 07. 1969), Bretonec pocházející nedaleko od Notre-Dame de Pontmain, obětoval svůj život uprchlíkům z národa Kmhmu v regionu Paksane.

Oblátští mučedníci z  Laosu byli v hlavním městě Vientiane prohlášeni za blahoslavené 11. prosince 2016.


„Pochopil jsem své povolání: mám být šťastným člověkem, a to i ve své snaze ztotožnit se s ukřižovaným Kristem. Kolik utrpení ještě zbývá, Pane? Jen ty sám to víš a, pokud jde o mě, fiat voluntas tua v každém okamžiku mého života. Jestli chci být jako eucharistie dobrým chlebem, který mají jíst mí bratři, jejich božským pokrmem, musím nutně nejprve projít smrtí na kříži. Nejprve oběť a pak radost z toho, že se mohu rozdat svým bratřím z celého světa…“