Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Vietnamská vláda by ráda přivítala papeže Františka

Vietnamská vláda by ráda přivítala papeže Františka



Vietnam je  už desítky let komunistickou diktaturou. Pro katolickou církev to samozřejmě nejsou příznivé podmínky. Přesto se vztahy mezi Římem a Hanojí v posledních deseti letech neustále zlepšují. Náměstek vietnamského ministra vnitra Vu Chien Thang nyní označil vztahy mezi Vatikánem a Vietnamem za „přátelské“. Podle Thanga, bývalého šéfa vládního výboru pro náboženské záležitosti, vytváří současné vztahy „příznivé podmínky pro integraci místní církve do církve univerzální“, přičemž „sedm milionů vietnamských katolíků svou přítomností a prací pozitivně přispívá ke zlepšení vztahů s Vatikánem“.
V tomto smyslu se ukazuje případná návštěva papeže ve Vietnamu jako možná. „Vietnamská vláda by papeže Františka ráda přivítala,“ řekl Thang a připomněl, že cesta vzájemného sbližování vedla v prosinci loňského roku ke jmenování arcibiskupa Marka Zalewského prvním papežským nunciem ve Vietnamu.
Arcibiskup Zalewski poděkoval vietnamské vládě „za její otevřenost a toleranci“. „Dosáhli jsme úrovně vztahů, která ještě před deseti lety byla nemyslitelná,“ řekl Zalewski. „Jde o velký úspěch, který můžeme označit za historický. Bylo to možné díky tomu, že jsme se zavázali být vzájemně tolerantní a snažit se jeden druhému porozumět.“
I misionáři obláti jsou ve Vietnamu výraznou částí tamější církve. Vietnamská delegatura zahrnuje v současné době 77 oblátů s ukončenou první formací, 54 scholastiků, sedm noviců a osm prenoviců. Obláti se angažují především v chudých oblastech, kde žije mnoho etnických menšin.
Například v Kon Tum na jihu Vietnamu se pět oblátů stará o několik venkovských komunit. Aby tu děti z odlehlých oblastí mohly chodit do školy, bydlí v tamější misijní stanici 24 školáků. Kromě ubytování a stravy se jim tu dostává i náboženské výuky.
Vlastimil, OMI
(zdroj: Fides a Der Weinberg)