Protože se loni první ročník cyklu víkendů k prohloubení víry, Čtyř chodů, vydařil víc než dost, spustil se letos ročník druhý pro další zájemce. A protože my, několik účastníků prvního ročníku, jsme fakt „jedlíci“, čtyři jídla (rozumějte čtyři společné víkendy) nám nestačily...
Jak už jsem zmínil v první části dopisu, mou první prací v Zimbabwe bude založit jednu novou misii. Jmenuje se St John’s Maraire a je v diecézi Masvingo (čti Mašingo), kde obláti doposud nejsou. Nebudu na to sám, budeme dva.
Čtyři chody… Čtyři chody jsou novým formátem setkávání mladých lidí kolem oblátské komunity v Plasích, který se narodil loni po usilovném přemýšlení o tom, jak dál s těmi dnešními mladými. Ne že by byli horší než dřív. Rozhodně ne!
S radostí se vám konečně hlásím s obsáhlejším dopisem z misie v Zimbabwe. Jak víte, v červnu jsem po dlouhých strastech dorazil do země zaslíbené. Co jsem tu od té doby zažil, o to bych se s vámi chtěl nyní podělit.
Každý rok vyjíždíme na začátku října na západ, do oblátského kláštera v německém Hünfeldu, na provinční setkání asociovaných. Nebývá to ledajaké setkání. Jeden z hlavních důvodů společného víkendu je totiž obnovení naší asociace...
V pondělí 7. října bylo možné zahlédnout v Plzni U Ježíška a následně v okolí řeky Radbuzy víc jak čtyřicet modrých vest, na kterých se nachází i oblátské logo.
Setkání o společné budoucnosti a o plánování naší misie jsme v naší provincii zažili v posledních letech hned několik. Letošní říjnové ale bylo v mnohém „poprvé“. Poprvé šlo o setkání nejen nás, zasvěcených misionářů oblátů se sliby, ale i zástupců naších asociovaných...
Tak teda naposledy… Setkání mladých oblátů Středoevropské provincie jsem se letos poprávu účastnil naposledy. Už tento rok jsem se jen stěží vešel do desetileté lhůty od věčných slibů, která člověku zaručuje privilegium být „mladým oblátem“.
Sedmý ročník Workshipu provázely zpočátku velké ztráty. Hodně lidi nakonec nepřijelo, tak nás letos bylo necelých padesát. Zato dorazilo spoustu úplně nových tváří z celé republiky a taky pět účastníků z Německa.
Začiatkom augusta sme sa vydali na dvojtýždňovú misijnú skúsenosť do Maroka. Tentokrát nás bolo 15: štyri sestry a jedenásť mladých ľudí, ktorí prijali našu výzvu vyjsť z pohodlia svojich domovov, vyjsť zo seba samých a vydať sa na cestu smerom k tým druhým, iným.
Posedmé... Zdálo by se tedy, že příprava Workshipu už bude jen rutina. Posedmé… Když člověk hledá věci na dětské odpoledne, už dobře ví, po jaké krabici sáhnout; když sháníš pracovní rukavice, víš, který je to kout v přístřešku plaské fary...
Někdo se odlišností bojí. Někdo má strach z různosti kultur, jazyků, tradic. Někdo se obává o svou národní identitu. Ale pokud je člověk křesťanem a k tomu navíc žije misijní charisma, zhluboka vdechuje rozmanitost světa a církve v něm a nemůže stavět hradby ani zdi, ale naopak spoluvytvářet blízkost...
„Veď ja som chcela byť len obyčajnou misionárkou.“ Túto vetu som si opakovala niekoľkokrát počas generálnej kapituly misionárok oblátok, ktorá sa konala v uplynulých dňoch v dedine Los Molinos, vzdialenej asi hodinu cesty autom od Madridu. Celý rok sme sa totiž v našich komunitách pripravovali na túto významnú udalosť v živote našej kongregácie.
Samo se to nabízelo… Zastavit se v Česku po mnoha týdnech strávených na cestách po Asii a bezprostředně po čtrnácti náročných dnech interkapitulárního setkání v Polsku a krátké návštěvě tamějšího festivalu pro mladé je přece logické… Tedy alespoň pro našeho otce generála Louise. Zeměpisně to sedí, z Polska domů do Říma se člověk přes Česko vydat může.
Misionáři Obláti v Zimbabwe mají na starosti tři farnosti ve městě Bulawayo a také jednu venkovskou misii, St. Luke’s, přibližně v jedné třetině cesty z Bulawaya k Viktoriiným vodopádům.