Jdi zpět

Bohoslužba v parku u Kauflandu

Z kufru auta otce Martina, omi, vytahují dva muži bez domova batoh s kněžskou výbavou na bohoslužbu, tašku s termoskami kávy, čaje, krabičky s buchtami i malý stolek, aby se dala v parku pod stromy sloužit bohoslužba. Cestou se přidávají další ženy a posléze se schází asi dvacet lidí. Otec Martin za pomoci chlapů připravuje stolek, Lucie už stojí v rozhovorech a naslouchání a František se svými nepostradatelnými sběráky na odpadky rychle připravuje místo a přivádí další účastníky…
Začíná bohoslužba. Lucie si rychle prošla žalm a otec Martin pověsil svůj pověstný cestovní plakát se svatými. Dnes se zdá, že spíš než řeč o Božím království z evangelia všechny zasáhla slova z prvního čtení, která mluvila o nehromadění majetku. V této době asi překvapivé, a tady muselo zarezonovat. V přímluvách několik lidí prosí toho ještě ne příliš známého Boha o nový začátek. Někdo poslouchá a stojí celou dobu nehnutě, pár dalších vydrží v klidu asi tak 20 minut a poté vytahují láhev s pitím, hrají si se psem nebo balí cigaretu.
Stolek se po slavení proměňuje na základnu s občerstvením. Z tašek vykukují termovky s čajem, kávou a buchtami od farnic a přátel. Do příprav se zapojuje muž, který stál celou dobu opodál. Lucie se ho se svým nezaměnitelným laskavým způsobem ptá, odkud přišel, a dozvídá se o jeho celodenním dilematu, kam se vypraví na bohoslužbu, až mu přišla doslova do cesty tahle. Poté rozlévá kávu a pomáhá rozdávat sladké. Na tyhle zázraky jsou tady ale tak trochu „zvyklí“. Ve vzduchu lze cítit radost z teplé kávy, občerstvení i vzájemného setkání. Lucie v dalším rozhovoru a naslouchání, František musel ve své sběračské plné parádě odběhnout někam na úřad kvůli stravenkám, otec Martin dobalil a po dvou hodinách se vrací k autu. Tentokrát proběhlo setkání v Budějovicích, uvidí se, jestli znovu za měsíc.
Čerstvé zprávy ze života spolku K srdci najdete na facebooku Misionáři obláti. Hanka Koukalová