Jdi zpět

V Dublinu s mladými o mladých

V polovině listopadu se v Dublinu konalo pravidelné setkání Evropské oblátské komise pro misii s mládeží a pastoraci povolání. Jako každý rok ani letos nešlo jen o obyčejné schůzování více než dvou desítek oblátů zodpovědných za službu s mládeží a mladých samotných. Většinu času jsme samozřejmě trávili pracovně, ale i tehdy pro nás na prvním místě zůstávalo společenství mezi námi a misijní netrpělivost, která nás nutí k tomu, abychom společně hledali nové cesty a nebáli se riskovat.
Velkou předností našich každoročních setkání je účast samotných mladých lidí, o které přece hlavně jde. Proto se i letos první části setkání účastnil kromě o. Vlastimila také zástupce mladých asociovaných Kuba. Pohled a názory našich mladých jsou pro naši společnou misii rozhodující. Ale i tady jde především o vztahy. Evropská oblátská mládež žije čím dál víc spolu.
V Dublinu jsme sdíleli své zkušenosti, hodnotili společné projekty a především chystali budoucnost. Za rok nás v polském centru oblátské mládeže Niniwa čeká evropské setkání mladých lidí k prohloubení osobní spirituality.
Jenže Dublin je taky krásné město, Dublin jsou také tři oblátské komunity a Dublin je taky... Guinness. A tak byl program opravdu pestrý. I tady obláti žijí uprostřed chudých čtvrtí a především spolu s lidmi. Sociální práce, kterou pro mladé zajišťují ve svém centru v Darndale, je opravdu skvělá. Na naše poměry je ale nezvyklé především velké množství laických spolupracovníků a dobrovolníků, kteří se pro mladé s obláty naplno vydávají. Prostě velká inspirace.
Čas byl nakonec ale i na pravý irský pub s živou keltskou muzikou a prohlídku Guinnessovského “Disneylandu”. Vrcholem pro mě ale bylo setkání s našimi spolubratry obláty - seniory v oblátské komunitě Inchicore. Misionář vedle misionáře. Životy darované misii a člověku po celém světě. Hluboce jsem si uvědomil, jak i jejich životy jsou součástí mého povolání, mého oblátského příběhu.
Oblátská misie tedy pokračuje a její současná krása závisí především na štědrosti dnešních mladých. Za rok se s nimi na evropské úrovni znovu setkáme. Tentokrát v… Praze! Vlastimil, omi

PS: Náš irský spolubratr Edward ženil dokonce Wayne Rooneyho!