Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Haiti: původ zločineckých gangů

Haiti: původ zločineckých gangů



Když jsem se během naší generální kapituly v r. 2022 setkal s provinciálem oblátské Provincie Haiti, nestačil jsem se divit, když mi vyprávěl o tom, jak při svých návštěvách oblátských komunit nemůže při přesunech z jedné strany ostrova na druhou užívat ani auto ani autobus, protože zemi ovládají gangy, které přepadají dopravní prostředky a požadují velké peníze. Jediným dostupným prostředkem bylo letadlo… Armáda a policie jsou bezmocné, v podstatě už ani neexistují. Způsob a důvody vzniku gangů na Haiti stručně popisuje následný článek.

 

Podle zprávy zvláštní vyslankyně OSN pro tuto karibskou zemi Marie Isabel Salvadorové ovládá 80 % hlavního města Haiti asi 300 gangů. Podle obyvatel Port-au-Prince však gangy fakticky ovládají celé město. Jak ale k této situaci došlo?
Původním vzorem pro současné zločinecké gangy, které na Haiti řádí, jsou milice známé pod přezdívkou „Tonton Macoutes“, které v roce 1959 vytvořil někdejší prezident a diktátor François Duvalier jako polovojenské síly k potlačení disentu.
Někteří z nejvýznamnějších členů „Tonton Macoutes“ byli vedoucí představitelé voodoo. Tento náboženský systém, který vyznávala přibližně polovina obyvatel Haiti, jim dodával v očích veřejnosti pocit nadpřirozené autority, což jim umožňovalo provádět hrůzné činy, aniž by se setkali s jakoukoli reakcí haitské společnosti. Podle některých odhadů zabili „Tonton Macoutes“ za 28 let své vlády přibližně 60 000 lidí.
Po pádu dynastie Duvalierů byly milice „Tonton Macoutes“ rozpuštěny. Proměnily se ovšem v gangy, ke kterým se připojili i někteří z vojáků armády, kterou rozpustil prezident Aristide. Sám Aristide byl později obviněn, že si na počátku roku 2000 vytvořil vlastní milice, aby tak podpořil svou politickou stranu. Ve skutečnosti si vlastní ozbrojené milice vytvořilo více politických aktérů.
Vytváření zločineckých gangů bylo také provázáno s pašováním kokainu z Kolumbie a Venezuely do USA. Spojení s USA, která vznikla díky nelegálnímu obchodu, a spojení s haitskou diasporou v USA následně pomohla iniciovat právě do této karibské země významné toky střelných zbraní ze Severní Ameriky. Politická a bezpečnostní situace se tak na Haiti dál zhoršovala. Životní podmínky obyvatelstva zhoršilo a další rozšíření gangů ještě více umocnilo hrozivé zemětřesení, které postihlo Haiti v roce 2010.
Gangy soupeří o kontrolu nad silnicemi hlavního města a hlavními přístavy, kterými prochází legální i nelegální zboží (především zbraně), a rozdělují tak obyvatelstvo, které se stává obětí skutečného „průmyslu únosů“. Mezi oběťmi a unesenými jsou také kněží a řeholníci, jako například šest řeholnic z Kongregace sester svaté Anny unesených 19. ledna.
Atentát na prezidenta Jovenela Moïse z července 2021, který spáchalo komando kolumbijských a amerických žoldnéřů haitského původu, nejistotu jen dále prohloubil a moc gangů dále posílil.


Vlastimil, OMI
(zdroj: Agenzia Fides)