Jdi zpět

Doma v Aix-en-Provence

Když se spojí několik mně vlastních věcí - spontánnost, cestování, oblátská rodina a strach z toho, že co neudělám, toho budu docela pravděpodobně litovat - tak z toho vznikne jedno z nejhezčích setkání za celé léto.
V rámci roadtripu po jihovýchodní a jižní Francii jsem se s kamarádkami stavila i v Aix-en-Provence. Aix! Město, které je pevně spojené s oblátskými prvními krůčky, o kterém slyšíte vyprávět ze všech stran a máte ho už zkrátka i nějak ve svých představách. A tak bylo jasné, že ty dvě hodiny, kdy si šly holky prohlédnout město, jsem musela alespoň zkusit obláty navštívit. A neodradil mě ani fakt, že zrovna v téhle komunitě nikoho neznám - vždyť jsme rodina, tak to zkrátka vyjde, řekla jsem si. A přesně tak tomu bylo - zazvonila jsem v úplně „neznámém“ městě na oblátský dům, kde se mě hned ujal Asodo (oblát z Indonésie), ukázal mi celý dům, všechna ta místa spojená se sv. Evženem a celé toto setkání jsme zakončili společnou večeří s celou komunitou. Prakticky jsem se vlastně „vetřela“ do úplně neznámého domu a na večeři s lidmi, které jsem viděla poprvé v životě. Ve skutečnosti jsem se ale v tomhle domě a v téhle komunitě cítila hned při vstupu jako doma a obláti, kteří se mě ujali, byli jako lidé, které znám snad celý svůj život. Zažila jsem to zatím v každé komunitě - od Plas, přes Řím, po Madrid a kdo ví kde ještě. Ale pořád nad tím žasnu a hlavně mě to utvrzuje v tom, že tam, kde jsou obláti, tak tam jsem doma.
A ještě jeden dodatek. Čím dál tím víc si potvrzuji, že i když některé věci vůbec v životě neplánujeme, tak se stanou přesně tehdy, kdy se mají stát. Tenhle spontánní výlet do Aix, to přijetí, které se mi u komunity dostalo, a ta blízkost, která boří veškeré pomyslné bariéry, mě nějak opět upevnily v tom, že v oblátské rodině a společenství je přesně moje místo. A tak jsem se možná nadobro až tam, v místnosti s deskou položenou na dvou sudech, která byla domovem první komunity, rozhodla, že i asociace je opravdu moje cesta. Tak Juro a Kubíčku, 2. října! /datum asociování/ Sali.