Jdi zpět

Novinky od Karla a oblátek

V půlce ledna jsme se s celou naší velkou fuldskou komunitou Mario Borzaga (tj. Jens a já) vypravili do vestfálské obce Burlo, kde se kromě velkého oblátského domu a gymnázia nově nachází také malá komunita sester oblátek. V září loňského roku se oblátky, které doposud sídlily pouze ve Španělsku, rozhodly vyjít a založit novou komunitu za hranicemi. Vyslány byly Němky Kristin a Kathrin a Španělka Raquel. V Burlo se ujaly zejména pastorace dětí a mládeže na gymnáziu, v čemž se navzájem doplňují s otcem Tadeuszem, který zde působí už rok jako školní kaplan. Znovu se tak rozjely odpolední skupinky „OMI-Kids“ a několik dalších projektů jako např. úspěšná soutěž ve stavění betlémů takovým způsobem,  jak děti a mládež dnes Ježíše očekávají.
Jedním z důvodů naší návštěvy oblátského gymnázia v Burlo a komunity oblátek byla společná prezentace a pozvánka na Světové dny mládeže 2019 v Panamě a na několik dalších oblátských akcí pro mládež, např. Workshipu, který tu již získal fanoušky mezi studenty i učiteli.
Večer jsme společně se oblátkami slavili eucharistii a následnou agapé (večeři) v jejich komunitě. Bydlí v podnájmu v rodinném domu vzdáleném od gymnázia 4 minuty cesty na kole (kolo je tu, vzhledem k úplné absenci kopců, nejběžnějším dopravním prostředkem). Zajímalo mě, jak se v Německu daří sestře Raquel, která pochází z horkého slunného španělského jihu. Odpověděla mi raději ještě ve španělštině (ačkoliv už obstojně mluví německy): „Je to pro mě docela náročné. Kultura a hlavně mentalita je tu opravdu jiná, lidé jsou tu dobří, ale většinou hodně vážní a uzavření. Chce to hodně času, aby se navázal kontakt a rozvinul vztah. Musíme vytvářet možnosti k setkávání. Jinak lidé sedí zavření doma. Není to pro mě lehké, ale je dobře, že tu jsme.“ Karel, omi