Jdi zpět

O mladých s mladými v Praze

Oblátská evropská komise se složitou zkratkou CPJVE a ještě složitějším názvem „Evropská komise pro misii s mládeží a pastoraci povolání“ se letos sešla na svém pravidelném každoročním setkání v Praze. Po loňském Dublinu se místem jednání a sdílení zkušeností zástupců oblátských evropských zemí stalo centrum Mariapoli v pražská Vinoři.
Už tradičně se ve čtvrtek sjíždějí z celé Evropy misionáři obláti (jeden na každou zem, kde jsme jako obláti přítomní) a spolu s nimi po jednom zástupci oblátské mládeže z každé země a také reprezentantky našich sester oblátek a dvou ženských sekulárních institutů založených v duchu charismatu sv. Evžena. Do neděle všichni sdílejí své zkušenosti a situaci týkající se misie s mládeží a pastorace povolání. Jde především o to, abychom se vzájemně obohacovali, ale také zcela konkrétně pracovali na společných projektech. Každý rok se právě naše komise stává pořadatelem jedné prázdninové akce pro oblátskou evropskou mládež. I letos jsme tedy spolu s našimi mladými chystali setkání o prohloubení charismatu sv. Evžena de Mazenod, které za rok proběhne v našem mateřském dome v Aix-en-Provence. Přítomnost zástupců mladých lidí je už několik let nepostradatelná. Jsme partneři v misii, a tak pracujeme spolu. Vzhledem k tomu, že jsme se letos sešli u nás v Česku, byla účast české oblátské mládeže daleko výraznější. Vedle Salome, která byla spolu s Vlastimilem, OMI řádným účastníkem setkání, se na události podílelo i několik dalších mladých asociovaných a těch, kteří se na asociování připravují. Pomoci totiž bylo opravdu třeba. Cest z letiště nebo z nádraží do Vinoře a nazpátek bylo nepočítaně. A navíc jsme spolu s mladými strávili i sobotní večer, který je také už pravidelně věnovaný společnému poznávání a ochutnávání specialit zúčastněných zemí.
V neděli odjíždějí mladí a obláti pokračují ve schůzování sami až do středy. Na programu byla letos příprava oblátského setkání předcházejícího Světový den mládeže, který proběhne v r. 2021 v Lisabonu, situace pastorace povolání a také hledání vhodného místa k mládežnickému setkání za dva roky. Vypadá to, že se o prázdninách vydáme po Aix na Ukrajinu!
Ale jsme obláti, a tak nemohly chybět ani rodinné chvíle strávené v Praze. Prošli jsme se po Karlově mostě, vykonali obligátní návštěvu Hradu, orloje a Václava u Muzea a projeli se dokonce po Vltavě. Blížící se výročí revolučních změn bylo příležitostí k bližšímu seznámení spolubratří s naší nedávnou historií. Povídali jsme si jak na Národní u památníku, tak u Jana Palacha nahoře na Václaváku. K dokonalému setkání pak přispívalo i ochutnávání českého piva. A pivo, zdá se, povládne v našich setkáních i dál. Za rok se totiž sejdeme v další pivařské velmoci… v Belgii. Vlastimil, OMI